Råmelk kan kurere diaré

Vi vet at tilstrekkelig med råmelk av god kvalitet er helt avgjørende for å beskytte nyfødte kalver mot tarminfeksjoner. Nå har amerikanske forskere vist at råmelk også har effekt mot diaré hos eldre kalver.

108 kalver som fikk diaré i alderen 1–3 uker inngikk i forsøket. De ble delt i tre grupper: En kontrollgruppe som fikk vanlig melkeerstatning, en gruppe som fikk melkeerstatning tilsatt råmelk i to dager og en gruppe som fikk melkeerstatning tilsatt råmelk i fire dager.

Det viste seg at kalvene som fikk råmelk i tillegg til melkeerstatning ble raskere friske. De hadde bedre drikkelyst, mindre behov for antibiotikabehandling og lavere dødelighet. Det var spesielt kalvene som fikk tilskudd av råmelk i fire dager som klarte seg best. De hadde i gjennomsnitt en daglig tilvekst som var 100 gram høyere enn kalvene i kontrollgruppen.

Rotavirus var den vanligste årsaken til diaré (40 prosent), fulgt av kryptosporider (26 prosent), coronavirus (21 prosent) og E. coli (13 prosent).

Forklaringen på resultatene er at råmelk i tillegg til antistoffer (immunoglobuliner) inneholder andre komponenter som har antimikrobiell effekt slik som laktoferring, laktoproksydase og lysozymer. Disse komponentene kan hindre vekst av mikrober. I tillegg inneholder råmelk hormoner som insuling og IGF (insulin growth factor) som er involvert i reparasjon av celler og som kan bidra til å bedre tarmhelsen. Videre kan kasein og peptider bidra til å reparere vev. Også på barn er det forskning som har vist at alvorligheten av akutt diaré kan bli redusert med råmelksterapi.

Les artikkelen fra Journal of Dairy Science HER

Siste nytt

Et innblikk i embryokvigenes hverdag

Bilde …

Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?

Halvor og kuene – en perfekt match

Bilde …

Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.

Gode gener frå Snåsa

Bilde …

I 2024 henta Geno heile 10 kalvar til Øyer. Desse er oppdretta av 8 ulike produsentar på Snåsa.

Hvilke soppsjukdommer finner vi i engvekster i Norge?

Bilde …

Endrede nedbørsmengder kombinert med høyere sommertemperaturer påvirker forekomsten av soppsjukdommer.

Finn mål som motivere og trigger i fasen du er i

Bilde …

Endret strategi i økologisk grovfôrdyrkinga har gitt mer melk.